A+ / A-

Меджиди Табия Крепости USB-Travel- хотели, почивки и лагери

Меджиди Табия

Фортът “Абдул Меджиди” или още – Меджиди табия, се намира южно от град Силистра и представлява най-добре запазената част от турската фортификационна система, изиграла съществено значение по време на руско-турските войни в периодите 1853-1856 г. и 1877-1878 г.

Изграждането на крепостта в периода 1841-1853 г. е наложено от необходимостта за допълнително подсилване и укрепване на отбраната на крайдунавските градове - веднага, щом река Дунав се превръща в естествена граница за Османската империя. В строителството на форта обаче, с идеи за изграждането на тази сложна система от укрепления, ровове и бойни кули, активно се включва известният и опитен за времето си немски военен инженер – Хелмут фон Молтке, който направил преценка на терена за бъдещия строеж още при идването си тук през 1837 година. По време на градежа, около триста български майстори – строители, зидари и каменоделци, от близо и по-далече, принудително дават труда си за издигането на Меджиди табия, след което – пак против волята си, те са изпратени на заточение в Мала Азия, за да не издадат никога тайната на строежа.
Самият Абдул Меджид – тридесет и първият султан на империята по това време, се поинтересувал от новостроящата се крепост и пристигнал през 1847 г. да нагледа как вървят нещата. Именно в негова чест била наречена и Меджиди табия. Погледната от птичи поглед, крепостната стена има форма на шестоъгълник и достига височина от осем метра. Издадените укрепления събирали общо по десет оръдия, а оцелели бойни машини заедно с топовете могат да се видят и днес навсякъде из крепостта. Някога, тя била заобиколена от дълбок ров, който пълнели с вода и така служел едновременно за препятствие на враговете и за маскировка на околността. Към една от стените има прикрепена цитадела с формата на полукръг, във вътрешността на която се намирали казармените помещения. 

Меджиди Табия