A+ / A-

Крепостта"Свети дух", "Изворът на Афродита", "статуята на Богородица"

Крепостта

"Светилището на нимфите и Афродита" датира от 2-3 в. от н.е. и се намира в местността Гяур бунар, на десния бряг на река Клокотница и на половин километър от село Каснаково, Хасковска област . Разположено е на една широка поляна. Формата му е полуелипсовидно, отворено от северната страна. Хората са се погрижили да благоустроят района като са направили път , построили са беседки , на места са нагласили и много интересни извити пейки. В едно малко здание , информационен център, стои жена, която дава напътствия и брошури на пристигащите туристи. Това е най-добре запазеното тракийско светилище в България.

То е построено върху стар култов център, около карстов минерален извор. Елипсовидната стена е построена в основата на скалите, а в нея са издълбани 3 ниши. Водата от изворите се събира в 3 басейнчета. Върху свода е издълбан надпис на гръцки, от който се информираме , че имението е било собственост на Тит Флавий Бейтюкент Есбенериос( римски пълководец от тракийско потекло) и неговата съпруга Клавдия Монтана. От 1868г. светилището е обявено за паметник на културата. Представлява обширен комплекс с култови постройки, сгради за поклонници и амфитеатър. Открити са: мраморна глава на Афродита, мраморни облицовки, прозоречно стъкло ,а в по старите пластове при разкопки- две жилища от ранната желязна епоха (IХ - VIII в. пр. Хр.). Това показва, че заради добрите условия за живот и изворната вода, мястото е било обитавано още в дълбока древност. Хората са вярвали, че нощем тук танцуват нимфите и ако жена пийне от водата, ще зачене . Местните правят събор на празника на Свети Спас.
Има и други забележителности в района - пещерата Киркова дупка - на 700 метра на запад от извора. Там се счита , че се е крил Теодор Комнин. Мястото, където се е провела битката при Клокотница, е на около 1 км югозападно от селото. Днес там е поставен каменен барелеф на Иван Асен II да напомня за знаменитата битка , при която Теодор Комнин е разбит и България получава излаз на 3 морета-Черно, Бяло и Адриатическо.
Друго интересно селище край Хасково е село Минералните бани , което отстои на 18 км. от града. Тук се развива балнеоложки туризъм , защото районът е богат на минерални извори, които лекуват опорно-двигателния апарат, стомашно-чревни и нервни заболявания. Има 15 извора, а температурата на водата е доста висока-54-56 градуса.

 Произходът им е свързан с вулканична дейност.
Курортното селище се намира в подножието на планината Мечковец, част от северните ридове на Източните Родопи. Релефът е хълмист и ако сте тръгнали от Хасково(другият път е от Пловдив-шосе Е-80) пътят се вие през борова гора.
Като си налеете вода, не пропускайте да посетите крепостта ,,Свети дух’’. Наречена е така, на името на параклиса, който се е намирал на хълма Свети дух, между балнеосанаториумите ,,Топлика" и ,,Орел". Проучвана е от археолога Балабанян, който при разкопките е установил три строителни периода от 2 до 12 век- римски, византийски и средновековен. През 12 век възниква средновековен некропол, в който при разкопки са открити големи количества ювелирни произведения. Крепостта има формата на неправилен многоъгълник . Служела е да предпазва от вражески нашествия. След реконструкция, тя е в състоянието си от 11 век. В нея се влиза през главен вход от юг или през 2 малки врати от изток и от запад. После запустява при падането ни под турско робство. Открити са ювелирни изделия , които доказват човешко присъствие от 2-4 столетие. Открити са и шарапани-скални вдлъбнатини , издълбани в трахитни или варовити скали .Това са съоръжения за пресоване на грозде за получаване на вино, които свидетелстват за развитието на лозарството още по времето на траките.
Статуята на Богородица се намира в квартал ,,Младежки хълм" в гр. Хасково и е направена с дарения на граждани и фирми. Тя е включена в списъка на 100-те национални обекти. Влязла е в Рекордите на Гинес със своите размери - 32 метра и 80 тона

Крепостта"Свети дух", "Изворът на Афродита", "статуята на Богородица"